وسایل پیشی (صنایع دستی استان بوشهر)

نوشته شده توسط:R M.K | ۱ دیدگاه

بافتن زنبیل, صنایع دستی بوشهر

به برگ نخل در گویش بوشهری پیش گفته میشود.

 

 

 

در چند دهه پیش ، نخل در زندگی اقتصادی مردم کنگان نقش بسیار مهمی ایفاء می کرد. علاوه بر محصول به دست آمده از این درخت، از چوب و برگ آن نیز وسایل زیادی ساخته می شد که ذیلا به نمونه هایی از آن اشاره می نمایم.

 

 

 

شهرستان کنگان, صنایع دستی درخت نخل

 

از زنبیل برای نگهداری وسایل استفاده می شود.

 


1 _ بافتن زنبیل: از برگ نخل که کنگانیها به آن پیش می گویند،زنبیل می بافتند، از این وسیله برای نگهداری وسایل استفاده می شد ،زنبیل بسیار سبک  و جابجایی آن آسان بود، زنان گاهی آن را بر روی سر خود گذاشته و حرکت می کردند. اگر زنبیل کثیف می شد قابل شستشو بود. این وسیله در حال حاضر از زندگی مردم حذف شده است.

 

 

 

2 _ گلیله : به نوعی زنبیل گفته می شد  که برای جابجایی خاک از آن استفاده می شد، این  وسیله گاهی با بندهای پلاستیکی ساخته می شد که البته وارداتی بود.

 

 

 

درخت نخل, بافتن زنبیل

 

باغبان برای چیدن خارک و رطب از وسیله ای که به آن پرونگ می گفتند استفاده میکند.

 

 

 

3_ گفه: این وسیله هم با پیش خشک بافته می شد، گفه سبک و برای نگهداری اشیاء کوچک  بافته می شد، بیشتر برای نگهداری وسایل خیاطی در خانه مورد استفاده زنان قرار می گرفت.

 

 

 

4 _ کپو: نوعی زنبیل بسیار کوچکی بود که سه بند به آن وصل می شد ، برای نگهداری ماهی ، کپو مورد استفاده قرار می گرفت ، در گذشته به علت گرما و نبود وسایل خنک کننده برقی،جهت نگهداشتن ماهی برای روز بعد ، پس از زدن نمک به آن را در کپو گذاشته و  در سایه آویزان می کردند.

 

 

 

5 _ پرونگ: برای چیدن  خارک و رطب، باغبان وسیله ای که به آن پرونگ می گفتند، به خود و تنه نخل بسته  و از آن بالا می رفتند .قسمتی که در آن  رطب می ریختند و به پایین می فرستادند، از پیش نخل بافته شده بود.

 

 

 

بافتن زنبیل, صنایع دستی بوشهر

 

 

 

6 _ جارو: برای تمیز کردن اتاق و حیاط خانه ها ، با برگهای خشک شده نخل جاروی بافته می شد.این نوع جارو بسیار زیبا و سبک بود، جاروی پیشی هنوز کم و بیش وجود دارد و معمولا توسط خانمها ساخته می شود.

 

 

 

7 _ سفره: در گذشته و حال کنگانیها غذا را دور هم بر سر سفره صرف می نمایند،سالها قبل که از سفره های پلاستیکی کمتر استفاده می شد ، مردم با پهن کردن سفره ای که از پیش نخل بافته شده بود، دور هم غذا می خوردند.این نوع سفره بسیار زیبا و تقریبا شبیه حصیر بود.

 

 

 

 این وسایل در حال حاضر نقشی در زندگی مردم نداشته و تنها گاهی  می توان در دکوراسیون بعضی از خانه ها  آنها را مشاهده نمود.
منبع:kanganfarhang.montazeer.ir

 • manicure

  manicure

  • ۱۳۹۶/۰۱/۱۹ - ۱۴:۳۶:۱۹

  Its like you learn my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this,
  such as you wrote the guide in it or something. I think that you simply can do with a few percent to pressure the message house a bit,
  however instead of that, that is fantastic blog. A fantastic read.
  I will definitely be back.


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!