اساسی ترین شیوه حفاظت از رایانه کدام است؟

نوشته شده توسط:R M.K | ۱ دیدگاه

وقتی به اینترنت وصل می‌شوید در معرض دید بقیه جهان قـرار می‌گیرید. شما از طریق موضوعی که به آن پـورت یا درگاه می‌گویند برای دیگران قابل رویت می‌شوید.

پورت یا درگاه یک سرویس یا بخشی از یک نرم‌افزار است که به شما داده می‌شود و بد نیست بدانید که بیش از هزاران نوع مختلف از این پورت‌ها در پروتکل‌های اینترنت وجود دارد و هر کدام عدد مخصوص به خود را دارند. سه عدد پورتی که از همه بیشتر استفاده می‌شوند پورت ۸۰ برای اتصال به شبکه جهانی www ، پورت دریافت ایمیل که معمولا شماره ۱۱۰ است و پورت ارسال ایمیل که معمولا پورت ۲۵ است هستند. ایده اصلی دیوار آتش این است که پورت‌هایی را که قرار نیست از آن‌ها استفاده شود، ببندیم.
 
اگر این کار را نکنیم این پورت‌های باز نوعی دعوتنامه هستند برای بقیه کامپیوترها که به رایانه شما نفوذ کنند. اگر قرار باشد که فقط یک روش محافظتی روی رایانه‌تان داشته باشید باید این روش قطعا دیوار آتش باشد.
 
اگر دیوار آتش نباشد
 
اگر برای اولین بار ویندوز ایکس‌پی را نصب کنید و آن را بدون محافظ بگذارید کامپیوتر شما در کم‌تر از چند دقیقه مورد حمله قرار می‌گیرد.
 
شما از طریق پورت‌های بازتان مورد حمله قرار می‌گیرید و توسط پیام‌های خود بازشونده یا ویروس‌ها و یا تروجان‌ها و کرم‌ها بمباران می‌شوید.
 
اسپای‌ورها و بدافـزارها تمام مرورگر شما را پر می‌کنند. مجله معـروف پی‌سی فرمت در یکی از شماره‌های اخیر خـود این آزمایش را به شکل عملی انجام داد و رایانه محافظـت نشده آن‌ها بعد از دو ساعت و نیم عملا از کار افتاد.
 
مسلما داشتن نرم‌افزار دیوار آتش می‌تواند قسمت عمده‌ای (نه همه) از این حملات را خنثی کند و رایانه شما را ایمن سازد.
 
چه دیوار آتشی باید داشته باشم؟
 
اگر برای اتصال به اینترنت از وسیله‌ای مانند روتر بیسیم، دستگاهی که به شما امکان می‌دهد تا از اینترنت بیسیم استفاده کنید، داشته باشید احتمالا هم اکنون نیز دیوار آتش دارید.
 
باید به صفحه تنظیمات روتر بروید تا مطمئن شوید این دیواره آتش روشن است ولی چون این کار کمی پیچیده است و به نوع روتر شما بر می‌گردد، بیشتر از این نمی‌توانیم روش آن را توضیح دهیم و بهتر است تلفنی یا حضوری از فروشنده روتر و یا یک متخصص در این رابطه سوال بپرسید.
 
بعد از این که از روشن بودن دیوار آتش روتر مطمئن شدید می‌توانید روی رایانه‌تان نیز به طور جداگانه دیوار آتش نصب کنید.
 
ولی اگر از طریق روتر به اینترنت وصل نشده‌اید حتما یک نرم‌افزار دیوار آتش احتیاج دارید. در اغلب نسخه‌های ویندوز یک دیوار آتش وجود دارد و فقط کافی است شما آن را روشن کنید.
 
دیوار آتش در ویندوز ‬
 
‬در ویندوز ایکس‌پی و ویندوز هفت روش به یک شکل است. ابتدا به کنترل پنل رفته و سپس گزینه فایروال ویندوز را انتخاب کنید. سپس از ستون سمت چپ ‪Turn Windows Firwall on or off‬ را انتخاب کنید.
 
در پنجره باز شده جدید گزینه‌های ‪Turn on Windows Firwall‬ را انتخاب کنید و سپس ‪OK‬ را در پاییـن پنجره انتخـاب کنید.
 
به یـاد داشتـه باشید ممکـن است هنگامـی که به اینتـرنــت وصـل می‌شوید از شمـا سوالـی در مورد نحوه اتصـال پرسیـده شـود که آیا نـوع اتصال ‪Home or work private‬ یا ‪Public Network‬ است. شمـا باید گزینـه ‪Public Network‬ را انتخـاب کنید. انتخـاب این گزینه باعث می‌شود کـه جلوی برخی از روش‌هـای هک در سیستم‌عامـل ویندوز شما گرفته شود و دستگـاه شمـا را ایمن‌تـر از گذشته کند.
 
دیوار آتش غیر ویندوزی
 
اگر هنگـام خریـد رایانه‌تان فروشنده یک نـرم‌افزار امنیتی مثـل کسپـراسکی برایتان نصـب کـرده باشد پس می‌توانیـد اطمینان داشته باشید که دیواره آتش هـم دارید ولی اگـر چنین نرم‌افزاری روی کامپیوترتـان نیست یک دیـوار آتش کوچک و خانگی و رایگـان بـه شما پیشنهاد می‌کنیم که ZoneAlarm Basic نام دارد و باید گفت تا کنون بیش از هشتاد و پنج میلیون بار توسط کاربران در برخی از سایت‌ها دانلود شده است.
  • alysaaeschbacher.wordpress.com

    alysaaeschbacher.wordpress.com

    • ۱۳۹۶/۰۲/۲۰ - ۰۶:۵۷:۱۲

    Just what I was searching for, appreciate it
    for posting.


ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!